Czech GIS Blog

cancel
Showing results for 
Show  only  | Search instead for 
Did you mean: 

Other Boards in This Place

Latest Activity

(16 Posts)
VHolubec
Esri Regular Contributor

ArcGIS Online updatem ze 13.4.2021 prošel výraznou změnou. Tou největší je určitě nová generace mapového prohlížeče. Spolu s ním je zde i nový Dashboard, možnost propojení organizací a mnoho dalšího.

Read more...

more
2 0 583
Marketa_Pancova
Esri Contributor

Nová lokalizace ArcGIS Pro 2.7 a české titulky v Esri YouTube kanálu.

Read more...

more
1 0 504
JanSouček
Esri Contributor

Nová aplikace ArcGIS Field Maps obsahuje funkce aplikací ArcGIS Collector, Explorer a Tracker, kterým bude v prosinci 2021 ukončena podpora.

Read more...

more
1 0 474
VHolubec
Esri Regular Contributor

Ve dnech 4.–5. listopadu se kanceláře firmy ARCDATA PRAHA proměnily na dvě profesionální vysílací studia. 29. ročník Konference GIS Esri v ČR se totiž stal prvním, který se musel odehrát pouze virtuálně.

Video záznamy které vznikly v průběhu Konference GIS Esri v ČR jsou nyní veřejně dostupné na YouTube kanále ARCDATA PRAHA s.r.o. - https://www.youtube.com/user/ArcdataPrahaTV

 

 

 

Read more...

more
3 0 413
VHolubec
Esri Regular Contributor

Vážení uživatelé GeoNETu,

dovolte nám popřát vám klidný vstup do roku 2021, a do něj hodně zdraví, pohody a úspěchů!

Věřím, že situace brzy nahraje k tomu, abychom se mohli setkávat i mimo on-line svět, nicméně jak v tom reálném, tak i v online světě se budeme těšit na další spolupráci!

 

Arcdata-PF2021.png

Read more...

more
1 1 476
VHolubec
Esri Regular Contributor

Uživatelé Web Adaptoru 10.8.1 na IIS - nainstalujte si nový patch: https://support.esri.com/en/download/7855

 

 

Read more...

more
2 0 432
MatejVrtich
Esri Contributor

Začátkem roku 2020 přišla první verze dlouho očekávané aplikace ArcGIS Experience Builder (ExB), prostředí, pro tvorbu vlastních webových aplikací bez nutnosti programování. Přestože aplikace přináší mnoho nového (flexibilní a responzivní layout, ArcGIS JS API 4.x, 2D/3D, …), první verze ExB, ve srovnání s „vyzrálou“ aplikací ArcGIS Web AppBuilder (WAB), zatím zaostává ve funkcionalitě. Je to sice jenom otázka času, kdy Esri implementuje funkcionalitu WAB i do ExB, my se však podíváme na to, jak funkcionalitu ExB rozšířit již dnes. Využijeme k tomu verzi ExB určenou pro programátory.

Read more...

more
7 0 887
VHolubec
Esri Regular Contributor

Pokud byste chtěli nahlédnout pod pokličku toho co Esri do budoucnosti připravuje, neváhejte a vyzkoušejte Early Adopter Community portál (EAC). 

Early adopter portál je webová stránka, kam Esri pravidelně zveřejňuje výzvy k otestování Alfa a Beta verzí připravovaných produktů. Pro přístup stačí přihlásit se do Portálu pomocí Esri účtu, vybrat si některou z uvedených výzev, vyplnit dotazník (zkušenosti, pracovní zájem, co byste chtěli testovat apod.) a následně dostanete přístup k jednotlivým testovacím verzím. 

Kromě přístupu k testovacím verzím produktů je zde i fórum, kam můžete zapisovat problémy, se kterými jste se v rámci testu setkali, stejně jako návrhy a přání na funkcionalitu, kterou postrádáte. EAC je tak jedinečným místem, kde Vy jako odborní uživatelé můžete přímo diskutovat jak s vývojáři a produktovými manažery Esri, tak i s ostatními kolegy z mezinárodní scény.

Běžně se zde tak setkáte s chystanými verzemi ArcGIS PRO, Quick Capture, Survey 123 a aktuálně například i s novou generaci ArcGIS Workforce, či se zde dočíst o chystané novince SDK pro herní enginy Unreal 4 a Unity, která byla představena na virtuální Developer Summitu v březnu 2020.

more
2 0 427
VHolubec
Esri Regular Contributor

Rok 2013 můžeme vnímat jako rok, kdy začala nová epocha mobilních aplikací Esri. Objevil se Collector. Od té doby mobilních aplikací přibývalo - jen namátkou: Survey123, Explorer, Workforce, QuickCapture aj. (Nezapomeňte hlasovat zde  o tom, jakou aplikaci používáte nejraději.)

 

Aplikace byly propojitelné, a tedy z jedné jste mohli otevřít další a mít po ruce vždy přesný nástroj, který jste potřebovali. S rostoucím počtem aplikací se objevovaly i hlasy, které volaly po určitém zjednodušení. 

 

A odpovědí na tyto hlasy je nyní ArcGIS Field Maps.

 

Aplikace ArcGIS Field Maps je připravovanou novinkou mezi mobilními aplikacemi, jejímž hlavním cílem není přijít s něčím novým, ale zjednodušit ovládání tím, že sloučí funkcionalitu jednotlivých aplikací, a tím zvýší pracovní komfort a efektivitu. 

 

Migrace stávajících aplikací do Field Maps bude postupná. V první fázi integrace aplikací, kterou očekáváme na podzim, se můžeme těšit na funkcionalitu, pro kterou nyní musíme využívat tři aplikace - Explorer for ArcGIS pro zobrazování map, Collector for ArcGIS pro sběr dat v těchto mapách a Tracker for ArcGIS pro záznam polohy. Tedy už nebude platit mantra, že Collector není určen pro prohlížení map a že v něm otevřete pouze ty mapy s editovatelnou vrstvou a že pokud byste chtěli mapy pouze prohlížet, musíte si nainstalovat jinou aplikaci - Explorer. Nyní bude oboje možné v rámci jedné aplikace.

 

Aplikace Workforce a Navigator budou začleněny až později. Na druhou stranu Survey123, QuickCapture, ArcGIS Mission, ArcGIS Indoors a ArcGIS Earth zatím zůstanou samostatné. 

 

S tímto přechodem se samozřejmě nabízí otázka, co bude s našimi starými známými aplikacemi? Odpověď může být velmi prozaická. Aplikace postupně zaniknou (tedy nebudou dále vyvíjeny a za čas zmizí i z nabídky jednotlivých App Storů), ale jejich duch bude s námi žít dále (tedy pracovní postupy a funkcionalita budou existovat dále, ale již pod jednotnou hlavičkou, a hlavně jednotnou aplikací - Field Maps).

 

Těšíte se? Vydání očekáváme v září.

 

Pokud jste ale nedočkaví a léto si nedovedete představit bez práce, tak si aplikaci můžete nainstalovat v rámci Beta programu Welcome to our Customer Validation site. (Více o Beta programech si může přečíst na blogu https://community.esri.com/people/vholubecarcdata-cz-esridist/blog/2020/06/15/nahlédněte-do-budoucno....) Můžete objevovat budoucnost a u toho z pohodlí jedné aplikace zaznamenávat polohu vašich oblíbených houbařských lokalit, sbírat data pro Story Mapy z Vámi navštívených míst, nebo si jen prohlížet mapy a rozmýšlet si, kam vyrazíte příště. 

 

Více o aplikaci ArcGIS Field Maps se můžete také dozvědět zde: Introducing ArcGIS Field Maps 

 

Podělte se s námi o Váš názor.

more
3 3 1,019
DavidNovak
Esri Contributor

Administrátoři ArcGIS Online mají velkou zodpovědnost. Vedle všech nastavení a správy obsahu mají totiž na starosti i správu členů a jejich oprávnění. Proto je více než žádoucí, aby v každé organizaci byli alespoň dva členové s oprávněním administrátor a v případě potřeby se tak mohli navzájem zastoupit. Toto jednoduché opatření pomůže zrychlit reakci nejen při krátkodobé absenci jednoho z nich, ale je důležité například i v případě personálních změn.

Řekněme, že nový administrátor aktivoval účet organizace na ArcGIS Online, pozval deset nových členů, nastavil všem roli Publisher a pomohl jim přihlásit se pomocí jednotného přihlášení. To je určitě dobrý začátek, ale nestačí to. Administrátor bude potřebovat aspoň jednoho dalšího kolegu, který bude v případě potřeby ostatním k dispozici. Povýší tedy jednoho z členů do role administrátora. Stačí to? Opět je to dobrý začátek, ale není to vše, protože původní administrátor je stále ještě jedinou kontaktní osobou organizace.

Kontaktní osoby neboli Administrativní kontakty dostávají totiž od Esri důležité zprávy ohledně ArcGIS Online obecně, ale i ty, které se týkají pouze jejich konkrétní organizace. Jsou to například informace, že některému z uživatelů docházejí kredity, žádosti o reset hesla apod. Primárně je jako Administrativní kontakt označen ten, kdo organizaci založil. Tento status lze ale přiřadit také každému členovi, který má nastavenou roli Administrátor. Každá organizace by proto měla mít aspoň dva administrátory se statusem administrativního kontaktu.

Pokud chcete ve své organizaci přidat další administrativní kontakt, projděte si následující kroky:

Ve Vaší organizaci běžte do Organizace > Nastavení > Obecné >Administrativní kontakty

Pro další tipy a triky pro administrátory ArcGIS Online nezapomeňte navštívit odkazy:

Správa organizace na ArcGIS Online– část první

Správa organizace na ArcGIS Online – část druhá

more
1 0 506