Hromadný export atributů do tabulky

2023
4
Jump to solution
02-17-2021 03:46 AM
PetrČesák1
New Contributor II

Ahoj, mám dotaz ohledně hromadného exportu dat do tabulky v ArcMap 10.8.

Mám vstupní soubor obsahující značné množství shapefilů (100+) jednoho území, soubor obsahuje bodové, liniové i polygonové vrstvy s různými atributy.
Mým cílem je vybrat část území polygonem a vytvořit jednu tabulku obsahující všechny atributy ze všech vstupních shapefilů ve výběrovém území. Výstup by měl být ideálně tabulkou .xlsx, nebo .txt. Je to v arcmap proveditelné s běžně dostupnými nástroji?

Bohužel nejsem tak zběhlý v ArcPy, proto jsem zatím testoval pouze využití model builderu:
hromadný ořez (batch clip) všech vstupních vrstev podle polygonu výběrového území -> hromadný merge .dbf atributových tabulek ořezaných vrstev do jedné velké tabulky (!) zde jsem se zasekl, nelze spojit tabulky s různými atributy.
Zkoušel jsem i ořezané vrsty nejdříve hromadně exportovat do .txt a txt následně spojit, narazil jsem však znovu na nemožnost spojení tabulek s různými atributy.




0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
VHolubec
Esri Regular Contributor

Zkusil bych nejprve Clipem ořezat vrstvy podle výběru. Buď můžete použít batch, nebo Python nebo Iteraci v Model Builderu.  To Vám vytvoří v nějaké pracovní FGDB nové třídy.

Aby Vám tam nepřekážely prázdné vrstvy tak funkcí Get Count (https://pro.arcgis.com/en/pro-app/latest/tool-reference/data-management/get-count.htm) bych zjistil ty co mají 0 řádku a ty bych odmazal

A pak už je to jen otázkou zpracování jak to chcete mít.  Akorát bych to určitě nespojoval do jedné tabulky. V tom by pak podle mého názoru nebylo vůbec jasné co jsou jaká data.

Z každé třídy si pak můžete exportovat data do samostatné tabulky. 

ArcMapu můžete vytvářet z Vašich dat i Reporty: https://desktop.arcgis.com/en/arcmap/latest/map/reports/what-are-reports-in-arcgis.htm

Nebo bych použil Notebooky - ty jsou ale dostupné v rámci PRO/ArcGIS Online /Notebook  Serveru, kde v Pytohnu pomocí balíčku Pandas můžete vytvořit různé tabulkové náhledy na data. Kolega mi také zmiňoval že pomocí Pythonu dosazoval hodnoty do zadaných buněk v Excelu. 

Tedy záleží na formě jakou export má mít. 

Hezký den.

Vladimir

View solution in original post

0 Kudos
4 Replies
VHolubec
Esri Regular Contributor

Můžete trochu přiblížit co je cílem takového sloučení - respektive k čemu se má výsledná tabulka používat? A také ještě doplnit, zda na sebe ty prvky navazují přes nějaké společné ID (případně jaká je vazba 1:1, M:N), nebo spolu nemají nic společného ( a mají každá jiné atributy a jiný počet prvků) - jen sdílejí prostor? 

Vladimir
0 Kudos
PetrČesák1
New Contributor II

Jde mi o hromadný export z územně analytických podkladů, tzn. velké množství odlišných jevů v jednom území vázaných pouze polohou bez společných ID (silnice, sítě, krajiny, ochranná pásma...) různé atributy, různý počet prvků.

Pro vysvětlení uvedu příklad: Žadatel zažádá o informaci co se na jeho pozemku nachází a výstupem má být tabulka jevů vyskytujících se na jeho pozemku. Aktuálně to funguje tak, že načteme všechny vrstvy ÚAP a KN, přes identify označíme řešené území, necháme si vyjet tabulku ze všech vrstev a následně ručně vrstvu po vrstvě kopírujeme vyskytující se jevy.

Není tedy potřeba aby prvky byli vzájemně propojené, stačí je ořezat podle podle řešeného území a získat seznam vyskytujících se prvků.

0 Kudos
VHolubec
Esri Regular Contributor

Zkusil bych nejprve Clipem ořezat vrstvy podle výběru. Buď můžete použít batch, nebo Python nebo Iteraci v Model Builderu.  To Vám vytvoří v nějaké pracovní FGDB nové třídy.

Aby Vám tam nepřekážely prázdné vrstvy tak funkcí Get Count (https://pro.arcgis.com/en/pro-app/latest/tool-reference/data-management/get-count.htm) bych zjistil ty co mají 0 řádku a ty bych odmazal

A pak už je to jen otázkou zpracování jak to chcete mít.  Akorát bych to určitě nespojoval do jedné tabulky. V tom by pak podle mého názoru nebylo vůbec jasné co jsou jaká data.

Z každé třídy si pak můžete exportovat data do samostatné tabulky. 

ArcMapu můžete vytvářet z Vašich dat i Reporty: https://desktop.arcgis.com/en/arcmap/latest/map/reports/what-are-reports-in-arcgis.htm

Nebo bych použil Notebooky - ty jsou ale dostupné v rámci PRO/ArcGIS Online /Notebook  Serveru, kde v Pytohnu pomocí balíčku Pandas můžete vytvořit různé tabulkové náhledy na data. Kolega mi také zmiňoval že pomocí Pythonu dosazoval hodnoty do zadaných buněk v Excelu. 

Tedy záleží na formě jakou export má mít. 

Hezký den.

Vladimir
0 Kudos
PetrČesák1
New Contributor II

Děkuji za odpověď, určitě vyzkouším.