Select to view content in your preferred language

Problém s csv souborem

1103
1
Jump to solution
05-09-2022 01:24 PM
Labels (1)
VojtěchBlažek
Regular Contributor

Ahoj CzechGIS,

nedaří se mi v AGOL přes obsah (content) nahrát csv soubor a udělat z něho službu (v příloze).

Vždy mi to hodí error (v příloze). - "Error while analyzing file"

Už jsem zkoušel veškeré možné úpravy a bez úspěchu. Zvláštní je, že pokud tento soubor nahraji přes classic map viewer, tak se to zobrazí úplně bez potíží.

Poradí někdo v čem by mohla být potíž? Případně vyzkoušet, jestli se vám to děje taky?

 

Díky

0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
VojtěchBlažek
Regular Contributor

Ahojj ještě jednou,

problém asi vyřešen - měl jsem omezený účet.

"You have exceeded the usage threshold set up for your ArcGIS account by your administrator. Until your administrator, who has been notified, modifies your threshold, you will be unable to perform these tasks: batch geocoding, network analysis, spatial analysis, geoenrichment, demographics, elevation analysis and tile generation. "

Tímto se omlouvám za hloupý dotaz

View solution in original post

1 Reply
VojtěchBlažek
Regular Contributor

Ahojj ještě jednou,

problém asi vyřešen - měl jsem omezený účet.

"You have exceeded the usage threshold set up for your ArcGIS account by your administrator. Until your administrator, who has been notified, modifies your threshold, you will be unable to perform these tasks: batch geocoding, network analysis, spatial analysis, geoenrichment, demographics, elevation analysis and tile generation. "

Tímto se omlouvám za hloupý dotaz