Jedná se o nástroj, ve kterém snadno a rychle vytvoříte webovou mapovou aplikaci. Vytvoření aplikace je opravdu „instantní“ a hotovou ji můžete mít během pěti minut. Instant Apps jsou k dispozici v rámci licencí ArcGIS Online, ArcGIS Pro a ArcGIS Enterprise.
Aktuálně je v nabídce 19 šablon, které jsou neustále aktualizovány a doplňovány. Jejich nabídku najdete na domovské stránce. Pomocí následujících kroků najdete tu pravou.
Instant Apps mají dva režimy konfigurace: běžný a expresní. V expresním režimu můžete nastavit nejdůležitější vlastnosti aplikace a během chvíle ji uvést do provozu. Chcete-li změnit další podrobná nastavení, stačí expresní režim vypnout.
Tato šablona uživatelům umožňuje najít body zájmu v blízkosti zadané adresy.
Může se jednat například o umístění škol, obchodů či nemocnic do určité vyhledávací vzdálenosti od místa bydliště.
Jako vstup je požadována vrstva prvků. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona zobrazuje 3D scénu s výchozími navigačními nástroji, včetně ovládání přiblížení / oddálení, posouvání a otáčení scény a kompasu. Obsahuje vložený mapový výřez, který dodává scéně potřebný prostorový kontext, a záložky, které ukazují uživateli jednotlivé body zájmu. Nástroje osa pohledu, měření a řez umožňují uživatelům 3D data interpretovat.
Příkladem použití může být 3D zobrazení plánované výstavby na rozvojových plochách města nebo vizualizace zastínění s využitím animace denního světla.
Aplikace 3D prohlížeč vyžaduje webovou scénu. Odkaz na dokumentaci.
Tato nová šablona (zatím v beta verzi) představuje uživatelům obsah skupiny. Vybrané mapy a vrstvy lze pomocí jednoduchých nástrojů vyhledávat, prohlížet a zkoumat. Uživatelé mohou v mapě vyhledávat lokality, měřit vzdálenost či plochu, generovat výškový profil, zobrazovat data jako tabulku a zjišťovat podrobnosti o jednotlivých vrstvách. Mapu mohou také upravovat pomocí nástrojů kreslení, přidávat vrstvy ze skupiny, nastavovat jejich průhlednost a přepínat mezi 2D a 3D režimem.
Šablona Atlas může sloužit mnoha účelům. Nejčastějším je prezentace tematického obsahu v rámci dané skupiny (např. studentům či spolupracovníkům při práci na určitém projektu). Můžete tak například obyvatelům města zpřístupnit mapy a vrstvy týkající se chystaných změn v území, které mohou prohlížet a měřit a lépe tak plánům porozumět.
Aplikace Atlas vyžaduje skupinu. Odkaz na dokumentaci.
Pomocí této šablony lze vytvořit lineární, interaktivní prezentaci různých pohledů na mapu nebo scénu. U každého pohledu lze nastavit viditelnost vrstev, změnit podkladovou mapu, pro určitý prvek přidat vyskakovací okno, filtrovat vrstvy, zadat název pohledu a přidat poznámky. Jednotlivé snímky prezentace lze případně vytvořit importováním záložek z mapy.
Expozice například umožňuje představit více lokalit v mapě pomocí automatického přehrávání snímků prezentace. Dalším příkladem použití může být mapa území (např. národního parku), která v jednotlivých snímcích prezentace aktivováním příslušných vrstev v mapě zvýrazňuje různé typy objektů nebo pomocí zakreslených vrstev skici ukazuje různé aspekty stejných dat.
Aplikace Expozice nemá žádné specifické požadavky na data. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona prezentuje obsah skupiny a můžete ji použít k vytvoření galerie map, scén, aplikací a vrstev, spolu s interaktivním prostředím pro filtrování a třídění obsahu. Obsah skupiny můžete kategorizovat do tematických okruhů.
Pomocí Galerie kategorií lze například sestavit kolekci map a aplikací poskytujících občanům informace o jejich městě.
Aplikace Galerie kategorií vyžaduje skupinu. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona umožňuje uživatelům vizualizovat prvky v mapě přímou interakcí s elementy legendy a volit si různé klasifikace prvků. To uživatelům umožňuje zkoumat mapu buď jako celek, anebo se zaměřit pouze na vybrané nejdůležitější kategorie, třídy či rozsahy prvků. K dispozici jsou předem nakonfigurované režimy vizualizace a efekty, které zvýrazní vybrané prvky a zbývající data utlumí (např. neon + rozostření nebo stín + šedotón). Aplikace také umožňuje přidat nástroj pro pořizování snímků obrazovky.
Aplikace Interaktivní legenda vyžaduje vrstvu prvků s podporovaným stylem vykreslování: Typy (jedinečné symboly), Počty a množství (velikost), Počty a množství (barva), Relace, Převládající kategorie, Převládající kategorie a velikost (částečně interaktivní), Typy a velikost (částečně interaktivní). Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona zobrazuje několik různých zeměpisných lokalit najednou. Je uspořádána tak, že základní část aplikace obsahuje hlavní mapu a okolní mapové výřezy zobrazují dílčí zájmové oblasti. Například mapa USA může díky tomu obsahovat výřezy s územím Aljašky a Havajských ostrovů. K dispozici jsou předdefinovaná rozvržení pro území USA, Austrálie, Dánska, Francie, Japonska, Nového Zélandu, Portugalska a Španělska, další území jsou postupně doplňována. Vlastní rozvržení umožňuje importovat záložky z mapy a na jejich základě automaticky vygenerovat mapové výřezy, nebo je lze vytvořit ručně přímo v konfiguraci aplikace. Šablona umožňuje určit pozici mapových výřezů v rozvržení a také definovat jejich vzhled. Nově je možné nastavit viditelnost jednotlivých vrstev v mapových výřezech a v hlavní mapě.
Příkladem použití může být mapa návrhu nové tranzitní trati s mapovými výřezy železničních přejezdů a vyhodnocením dopadů na dopravu.
Aplikace Mapové výřezy nemá žádné specifické požadavky na data. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona využívá potenciál mapy na maximum. Obsahuje množství nástrojů pro navigaci, časovou animaci, překrývání, měření délek a ploch či tvorbu výškového profilu. Šablona umožňuje zobrazit a animovat časová data a zdůraznit tak změny v průběhu času. Díky nastavení, které omezuje rolování v mapě a její rozsah, se aplikace skvěle hodí pro vložení do jiných webových stránek.
Mediální mapu s překrýváním lze použít k porovnání obsahu v mapě, například pro analýzu rozdílů před a po požáru či povodni nebo zobrazení změn volebních okrsků či ploch zasažených suchem apod.
Mediální mapa nemá žádné zvláštní požadavky na data. Odkaz na dokumentaci.
Tři-dva-jedna… Tato šablona slouží k zobrazení seznamu míst na mapě nebo scéně, seřazených podle hodnot ve vybraném poli. Interaktivní část aplikace obsahuje tři sekce, které se zobrazují v postranním panelu. Do sekce podrobností lze zadat vysvětlující texty k mapě, uvést zdroje a případné další informace. Následuje vlastní sekce odpočítávání, jejímž základem je prohlídka prvků mapy v pořadí určeném atributem, např. 10 okresů s nejvyšším průměrným věkem obyvatel. Informace zobrazené v této sekci pocházejí přímo z vyskakovacího okna webové mapy, včetně grafů, obrázků nebo jiných médií. Třetí volitelnou sekcí je žebříček, který obsahuje setříděný seznam prvků. Tlačítko Připnout k porovnání umožňuje uživatelům připnout informace o určitých prvcích a pomocí žebříčku tyto lokality porovnávat a srovnávat a lépe tak datům porozumět. Aktivací tlačítka přehrávání je možné procházet všechny seznamy odpočítávání a žebříčky automaticky, bez nutnosti další interakce.
Aby bylo možné zobrazované lokality seřadit, musí zadaná vrstva prvků podporovat vlastnost supportsOrderBy ve funkcích pokročilého dotazování. Odkaz na dokumentaci.
Tuto šablonu lze použít k mnoha účelům, například pro prezentaci více webových map nebo pro prezentaci různého typu obsahu vztahujícího se k určitému tématu v dané lokalitě. Portfolio obsahuje sekce, které mohou uživatelé procházet a zobrazovat v nich mapy, scény a aplikace, soubory PDF a obrázky a vložené webové stránky (například odkazy na videa z Vimeo a YouTube). Pomocí navigační lišty mohou uživatelé vybírat položky, se kterými chtějí pracovat, nebo zvolit automatické přehrávání, které obsah automaticky prochází.
Portfolio lze například použít k porovnání změny počtu obyvatel a zaměstnanosti v průběhu času prostřednictvím několika map pokrývajících určité zájmové území.
Aplikace Portfolio nemá žádné zvláštní požadavky na data. Vložené webové stránky musí používat protokol https. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona zahrnuje sadu nástrojů a funkcí, které se zobrazí v postranním panelu vedle mapy. Lze do něj zahrnout základní mapové nástroje pro zkoumání mapy a záložky pro přiblížení konkrétních zájmových oblastí. Pomocí nástrojů editace mohou uživatelé přidávat a aktualizovat prvky v mapě. Pomocí filtrů si zobrazí více podrobných informací o datech.
Příkladem použití je aplikace obsahující mapu veřejných služeb, kterou si uživatelé mohou vyfiltrovat podle typů služeb, které potřebují. Dalším příkladem může být aplikace pro provádění revizí dat, kdy pomocí editačních nástrojů lze data zkoumat a aktualizovat.
Tato aplikace nemá žádné zvláštní požadavky na data. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona slouží k animaci časových nebo číselných údajů. Je v ní možné zobrazovat historická, aktuální (živá) nebo budoucí data v libovolném časovém intervalu. Prostřednictvím posuvníku mohou uživatelé data přehrávat či ručně posouvat. Mohou tak data animovat na základě číselných hodnot nebo změn v čase a sledovat, jak se vyvíjejí.
Posuvník lze kupříkladu použít k animaci dat trestné činnosti podle dne v měsíci, kdy k činu došlo, nebo k vytvoření aplikace, která zobrazí interaktivní předpověď počasí.
Aplikace Posuvník vyžaduje vrstvu prvků s alespoň jedním číselným polem. Odkaz na dokumentaci.
Tato nová šablona (zatím v beta verzi) zobrazuje scénu spolu s dynamickým přehledem výsledků, který obsahuje základní statistiky zadaných polí (počet, suma, průměr, minimum, maximum). Jak uživatelé procházejí scénou, hodnoty v přehledu výsledků se aktualizují a sumarizují, podle toho, jaké prvky se nacházejí v aktuálním rozsahu scény. Zobrazení statistik usnadňuje interpretaci scény, ve které mohou 3D symboly někdy zakrývat prvky při pohledu na scénu z různých perspektiv.
Příkladem použití této šablony může být projekt plánované výstavby zobrazený ve scéně spolu s přehlednou tabulkou uvádějící stav výstavby a vynaložené prostředky.
Aplikace Pozorovatel vyžaduje webovou scénu. Vrstva scény musí mít přiřazenou vrstvu prvků, aby se její statistiky zobrazovaly v přehledu výsledků. Odkaz na dokumentaci.
V této šabloně je možné jako doplněk mapy zobrazit různé typy grafů: sloupcové, spojnicové, výsečové, histogramy či rozptýlené bodové grafy. Do aplikace je možné zahrnout více grafů, které lze zobrazit pod mapou nebo vedle mapy. Najednou lze zobrazit až tři grafy pro vzájemné srovnání. Šablona podporuje grafy vytvořené v různých vrstvách, které lze přepínat tlačítkem. Grafy jsou interaktivní, tzn. že lze vybírat prvky v mapě i v grafu a také je filtrovat podle rozsahu mapy.
Prohlížeč grafů lze použít například k vytvoření mapy výskytu onemocnění s několika grafy znázorňujícími různé metriky týkající se počtu případů nákazy a jejich rozložení v čase a prostoru.
Tato aplikace vyžaduje mapu s alespoň jedním nakonfigurovaným grafem. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona umožňuje vytvořit aplikaci, v níž lze procházet prvky vrstvy a prohlížet si přiložené obrázky, videa a soubory PDF, s možností data atributů aktualizovat. Prohlížeč příloh je vhodný pro prezentaci dat a obrázků pořízených pomocí aplikací ArcGIS, jako jsou ArcGIS Field Maps a ArcGIS Survey123. V šabloně lze zvolit rozvržení zaměřené na přílohy, které zobrazuje jednotlivé obrázky vedle mapy, nebo rozvržení zaměřené na mapu, které primárně zobrazuje mapu.
Šablonu lze například použít ke kontrole fotografií pořízených během kontrol škod v terénu; k zobrazení výsledků sběru dat a zjednodušení stahování obrázků pro zařazení do zprávy; k vytvoření mapy určitého území spolu s přidruženými dokumenty uloženými jako přílohy.
Aplikace Prohlížeč příloh vyžaduje vrstvu prvků s přílohami. Zahrnuje možnost prohlížení příloh hostované feature služby nebo feature služby ArcGIS Serveru (10.8 nebo novější). Aplikace může v okně prohlížeče zobrazovat soubory JPEG, JPG, PNG, GIF, MP4, QuickTime (MOV) a PDF. Všechny ostatní typy příloh se zobrazují jako odkaz. Odkaz na dokumentaci.
Pomocí této šablony můžete vizualizovat a zkoumat snímky v čase a prostoru. Tato aplikace obsahuje nástroje pro navigaci v čase, záznam polohy, měření a další. Konfigurace s jedním snímkem umožňuje uživatelům zaměřit se na jednu obrazovou vrstvu, zatímco konfigurace se dvěma snímky umožňuje porovnat dvě obrazové vrstvy pomocí nástroje překrývání.
V aplikaci lze například porovnat změny snímků v čase při sledování vývoje zastavěného území, vypočítat výšku budov a zdokumentovat nově postavené domy nebo zaznamenat polohu zájmového bodu zjištěnou z družicového snímku s vysokým rozlišením.
Prohlížeč snímků vyžaduje webovou mapu s alespoň jednou obrazovou vrstvou. Odkaz na dokumentaci.
Pomocí této nové šablony (beta fáze byla nedávno ukončena) mohou uživatelé vytvořit seznam prvků, který lze exportovat do formátu CSV či PDF. Seznamy prvků lze vytvořit vyhledáním konkrétní lokality, nakreslením oblasti zájmu obsahující dané prvky nebo použitím geometrie stávajícího prvku. Kolem takto vymezené zájmové oblasti je možné vytvořit obalovou zónu a seznam prvků tak ještě rozšířit.
Možností využití této šablony je celá řada. Exportem do souboru CSV či PDF lze například získat adresy obyvatel, které chcete informovat o dopravních omezeních nebo o odstávce dodávek vody z obecního vodovodu, nebo tak můžete získat seznam subjektů dotčených navrhovanými změnami územního plánu.
Aby bylo možné plně využít její funkcionalitu, vyžaduje tato aplikace vrstvu prvků. Odkaz na dokumentaci.
Tato šablona umožňuje uživatelům vyhledat adresu nebo použít aktuální polohu k identifikaci míst, která se nacházejí v určité zóně nebo regionu. Pomocí této aplikace se uživatelé mohou dozvědět více o určité lokalitě a zajímavostech v jejím okolí. Seskupení výsledků podle vrstev umožňuje výsledky přehledně uspořádat. Aplikace také umožňuje přidat nástroj pro pořizování snímků obrazovky a zaznamenat tak mapu s výsledky vyhledávání.
Šablonu lze použít k vytvoření aplikace pro vyhledávání evakuačních zón podle zadané adresy v případě mimořádných událostí. Dalším možným využitím je aplikace obsahující informace o územním plánu, které lze vyhledat podle zóny nebo konkrétní plochy.
Aby bylo možné plně využít její funkcionalitu, vyžaduje tato aplikace vrstvu prvků. Odkaz na dokumentaci.
Pomocí této šablony lze vytvořit aplikaci pro sdílení mapy nebo scény ve zjednodušeném rozvržení se standardními nástroji pro navigaci a zkoumání map. Tato šablona je nejlepší volbou, pokud váháte, kterou šablonu pro vytvoření aplikace použít. Zahrnutím záložek z webové mapy lze dodat mapě či scéně potřebné souvislosti a nasměrovat uživatele aplikace k zájmovým bodům. Aplikace také umožňuje přidat nástroj pro pořizování snímků obrazovky.
Základní šablonu lze například použít, chcete-li vytvořit snadno ovladatelnou mapu pro všechny uživatele bez ohledu na jejich úroveň zkušeností s GIS. Dalším příkladem je interaktivní mapová aplikace, kterou chcete vložit do webové stránky.
Tato aplikace nemá žádné zvláštní požadavky na data. Odkaz na dokumentaci.
Na domovské stránce v sekci Moje aplikace se všechny dříve vytvořené aplikace zobrazují jako karty, na kterých je uveden název šablony, použitá mapa, vlastník a datum poslední změny. Aplikace lze filtrovat podle vlastníka, použité šablony či způsobu sdílení, případně seřadit podle názvu či data poslední změny. Chcete-li některou aplikaci změnit či aktualizovat, učiníte tak kliknutím na tlačítko Konfigurovat. Naopak kliknutím na tlačítko Zvolit vytvoříte novou aplikaci se stejnou konfigurací, jakou má stávající aplikace. Další tlačítka slouží k vytvoření kopie stávající aplikace, spuštění aplikace, zobrazení podrobností položky aplikace nebo odstranění aplikace.
U stávajících aplikací Prohlížeč příloh, V blízkosti, Postranní lišta a Vyhledávání zóny se na kartě aplikace objeví možnost vytvořit nativní aplikaci pomocí ArcGIS AppStudio.
Více informací najdete v dokumentaci Instant Apps. Na webu Esri Community je celá sekce věnující se ArcGIS Instant Apps, kde můžete své vytvořené aplikace sdílet, psát dotazy, sdílet své nápady a případně napsat svůj názor či připomínky.
Pokud narazíte na technický problém, je vám k dispozici technická podpora ARCDATA PRAHA.
Esri Community: Czech GIS Blog: Červnové novinky v Instant Apps (červenec 2023)
Esri Community: Czech GIS Blog: Co je nového v Instant Apps? (únor 2023)
Esri Community: Czech GIS Blog: Novinka v Instant Apps: Mapové výřezy (březen 2023)
ArcGIS Blog: Přehled článků týkajících se ArcGIS Instant Apps
You must be a registered user to add a comment. If you've already registered, sign in. Otherwise, register and sign in.