Export výkresu

1117
5
Jump to solution
04-26-2023 06:44 AM
RomanJanecek
New Contributor II

Dobrý den, prosím jak vytvořím pdf výkres z ArcGIS Pro 3.0 ve kvalitním rozlišení rastru? Podkladovou mapu ČÚZK mám připojenou prostřednictvím služby a po vytištění je to "rozsypaný čaj". V nastavení Exportu jsem asi už zkoušel všechny možnosti, měřítko je taky v souladu s produkty služby.. Tak jestli máte nějaké typy, budu rád. Děkuji. Roman

RomanJanecek_0-1682516492448.png

 

0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
PetrČejka
Esri Contributor

Dobrý den,

ohledně zdroje dat, tak vám mohu doporučit Esri vektorové podkladové mapy na Living Atlas. V Katalogovém panelu v ArcGIS Pro se přepněte na Portal>Living Atlas>ve filtru zvolte Basemaps >Vector tiles a Status Authoritative viz obrázek níže.

obr1.png

Osobně se mně docela líbila podkladová mapa Community viz následující screenshoty. Nicméně zkuste proklikat a uvidíte. To co je zde hlavním rozdílem od vámi použité podkladové mapy z geoportálu ČÚZK je, že tyto podkladové mapy jsou vektorové (vektorové dlaždice). Vektorové dlaždice se při operaci exportu/tisku chovají mnohem lépe viz export při 300 dpi do PDF.

obr2.PNG

a následné zvětšení v PDF na 400%:

obr3.PNG

Pokud byste na Living Atlas nic nevybral, tak doporučuji kontaktovat přímo ČÚZK. Nicméně zde ještě přikládám zajímavou informaci z jejich stránek, kdy od 1.7. 2023 by některá data měla být uvolněna jako otevřená data viz https://geoportal.cuzk.cz/(S(th0s2fqfh3uyx1w424br4pj2))/Default.aspx?lng=CZ&head_tab=sekce-05-gp&mod...

Přeji pěkný víkend,

Petr Čejka.

View solution in original post

5 Replies
PetrČejka
Esri Contributor

Dobrý den,

můžete prosím odpovědět na níže uvedené dotazy:

  1. Jaký formát výkresu (Layout) používáte?
  2. Chování se objevilo ve verzi ArcGIS Pro 3.x, nebo jste jej zaznamenal už ve verzi 2.9.x?
  3. V jakém měřítku data exportujete do PDF?
  4. Jakou mapovou službu ČÚZK používáte – můžete prosím zaslat URL?

Obecně bývá problém v tom, že cache mapové služby poskytují dlaždice v rozlišení 96 dpi. Tedy pokud při exportu z ArcGIS Pro zadáváte větší rozlišení, tak lepší výsledek nedostanete. Nicméně z obrázku si nemyslím, že by se mělo jednat o tento problém. Rovněž jsem dnes zaznamenal problémy s odezvou mapového serveru ČÚZK, tak jestli nemůže vámi pozorované chování s tímto nějak souviset. Fungovaly vám exporty v minulosti nebo toto je první pokus?

Přeji pěkný den,

Petr Čejka.

0 Kudos
RomanJanecek
New Contributor II

ad.1 - ISO na výšku A4

ad.2 - myslím, že to ve starší verzi bylo lepší, ale nyní nedokážu ověřit

ad.3 - 1:50 000 

ad.4 - https://ags.cuzk.cz/ArcGIS/rest/services/zm/MapServer

 

0 Kudos
PetrČejka
Esri Contributor

Dobrý den,

rád bych se jen zeptal, zda obrázek výše je již přiblížení v exportovaném PDF? Pokud ano, tak lepšího výsledku s cache mapovou službou s dlaždicemi v 96 dpi nedosáhnete. Níže vysvětlení:

  • Pokud pracujete v měřítku 1:50 000 ArcGIS Pro si stáhne dlaždice z dané služby v nejbližším měřítku cache, tj. měřítko 1: 60480. Takto nějak vypadá dlaždice ze služby v tomto měřítku. 16-04-29.jpg
  •  Následně si ArcGIS Pro provede převzorkování všech získaných dlaždic z měřítka 1: 60480 do měřítka 1:50 000. Zde již vznikne drobné zkreslení.obr2.PNG
  • Když provedete export do PDF v 150 dpi tak tímto výsledek nijak nezlepšíte, jelikož máte dlaždice v rozlišení 96 dpi. Tedy export bude vypadat nějak takto.obr3.PNG
  • Při přiblížení v PDF na 400% bude samozřejmě kresba rozmazanáobr4.PNG

Pokud potřebujete prohlížet mapu v detailu, bude potřeba export provádět ve větším měřítku. Obecně, jak jsem psal, cache mapové služby s dlaždicemi v 96 dpi nejsou vhodné pro tisk.  K tomuto účelu by se lépe hodila dynamická mapová služba nebo cache mapová služba s vysokým rozlišením dlaždic (např. 300 dpi).

Přeji pěkný den.

Petr Čejka.

0 Kudos
RomanJanecek
New Contributor II

Dobrý den, děkuji za vysvětlení. Mylně jsem předpokládal, že produkty ČÚZK RZM 10, 25, 50 atp. jsou nejkvalitnější právě v jejich měřítcích tedy 1:10 000, 25 000 a 50 000. Ale služba je tedy publikuje podle jiných měřítkových úrovní 

RomanJanecek_0-1682664993249.png

Dokážete mi tedy poradit jinou službu ČÚZK nebo jiného poskytovatele, kde budou data kvalitnější? Nebo je nejlepší data zakoupit?

Děkuji. Roman Janeček

 

0 Kudos
PetrČejka
Esri Contributor

Dobrý den,

ohledně zdroje dat, tak vám mohu doporučit Esri vektorové podkladové mapy na Living Atlas. V Katalogovém panelu v ArcGIS Pro se přepněte na Portal>Living Atlas>ve filtru zvolte Basemaps >Vector tiles a Status Authoritative viz obrázek níže.

obr1.png

Osobně se mně docela líbila podkladová mapa Community viz následující screenshoty. Nicméně zkuste proklikat a uvidíte. To co je zde hlavním rozdílem od vámi použité podkladové mapy z geoportálu ČÚZK je, že tyto podkladové mapy jsou vektorové (vektorové dlaždice). Vektorové dlaždice se při operaci exportu/tisku chovají mnohem lépe viz export při 300 dpi do PDF.

obr2.PNG

a následné zvětšení v PDF na 400%:

obr3.PNG

Pokud byste na Living Atlas nic nevybral, tak doporučuji kontaktovat přímo ČÚZK. Nicméně zde ještě přikládám zajímavou informaci z jejich stránek, kdy od 1.7. 2023 by některá data měla být uvolněna jako otevřená data viz https://geoportal.cuzk.cz/(S(th0s2fqfh3uyx1w424br4pj2))/Default.aspx?lng=CZ&head_tab=sekce-05-gp&mod...

Přeji pěkný víkend,

Petr Čejka.