VojtaBlazek

Prostorová analýza v telematice věcí internetu a velkých dat

Blog Post created by VojtaBlazek on Nov 24, 2015

Jedná se o volný překlad článku, který napsal Wolfgang Hall,business development manager for solution products at ESRI

 

V současnosti nemůžete jít na technologickou konferenci, aniž byste neslyšeli o Věcech internetu (Iot – Internet of Things). Koncensus je takový, že senzory a informační technologie budou brzy všude kolem nás, budou mít  dopad na náš každodenní život, aby přinesly lepší informovanost, účinnost a bezpečnost. Již zažíváme tuto změnu díky rychle rostoucímu využívání chytrých technologií: chytré hodinky, lednice a různá chytrá tlačítka na zařízeních.

 

Kde je chytré auto?

 

Je čím dál těžší najít telefon, který není chytrým telefonem. Na druhé straně je prakticky nemožné najít cenově dostupné auto, které je skutečně chytré auto. Inovativní továrny jako je Tesla, Faraday a Google jsou tahouni, pokud jde o implementaci chytrých technologií, zatímco mnoho tradičních automobilek zůstává výrazně pozadu.

 

Bay-Area-Telematics_640.jpgTelematické informace z aut cestujících v oblasti zálivu San Francisco (Kalifornie).

Různé barvy ukazují různou rychlost – červeně jsou nejrychlejší.

 

Technologie bluetooth je přítomná v chytrých telefonech již přes 15 let, na rozdíl od aut, kde jsou stěží součástí standardů i v roce 2015. Ale žádný strach, automobilový průmysl to začíná dohánět. Volvo již vyvinulo technologii, která umožňuje poskytovat jednorázové přístupové kódy od kufru auta. Balíčky tak mohou být doručovány přímo do vašeho auta, což dělá přepravu mnohem pohodlnější. Navigace může mít přístup k dopravním datům v reálném čase, což výrazně zvyšuje navigační přesnost. Ale nejvíce vzrušující pokrok je propojování vozidel. Propojená vozidla komunikují mezi sebou ohledně dopravní bezpečnosti, jako je stav vozovky, změny chování ostatních vozidel, jako je prudké brždění nebo okamžitá rizika. Tato nová schopnost spoléhá na telematiku a dláždí cestu k autonomnímu samo řiditelnému vozidlu.

 

Chytrá mobilita spoléhá na chytrou prostorovou analýzu.

 

Telematika kombinuje komunikaci propojených vozidel s informačními technologiemi. Je to nezbytná součást chytrých vozidel, nebo chytré mobility. Co dělá vozidla chytrými? Jsou to tři hlavní schopnosti: Schopnost shromáždit přesná data z velkého množství zdrojů; výpočetní síla pro analýzu a rozeznání relevantních vzorců (schémat); a schopnost předávat výsledky efektivně ostatním vozidlům, systémům a uživatelům.

Zdrojem dat jsou také rychlostní a teplotní senzory ve vozovce, aktuální předpověď počasí a dálniční systém řízení. Chytrá mobilita spoléhá na chytrou prostorovou analýzu, to znamená mít povědomí o tom, kde konkrétně jsou tyto mobilní a stacionární prvky a v jakém vztahu jsou mezi sebou.

 

Senzory ve vozidlech mohou detekovat informaci z aktuálního nejbližšího okolí ale už ne co se stalo před minutou nebo co se děje v nadcházejícím úseku dálnice nebo předvídat co se stane. Pomocí prostorové analýzy můžeme zmenšit mezeru mezi telematikou a chytrou mobilitou. Následující příklad ukazuje, jak může prostorová analýza pomoci chytré mobilitě změnit naše cestování autem.

 

Ne jenom nudný den na cestě.

 

Možná Vám to někomu bude znít povědomě. Rodina je na cestě do jejich oblíbeného místa zimní dovolené a jede vyzvednout babičku, když jejich auto vjede do prostoru, kde je nečekaná mlha. Řidič okamžitě zpomalí, neuvědomí si ale, že se mlha na podchlazeném povrchu změnila na led. Auto se začíná dostávat mimo kontrolu a ničí přední pneumatiku, jak drhne o štěrk a ostatní předměty na okraji silnice. Rodinka vytáhne svoje chytré mobily a hledá nejbližší pneuservis. O dvě hodiny později rodinka čeká v místní restauraci, zatímco je jejich kolo opravováno.

Jak by mohla chytrá mobilita změnit tento scénář k lepšímu? Jak si rodinka jede, palubní navigace kontroluje aktuální předpověď počasí, dopravu atd. Dlouho před tím než vozidlo vjede do mlhy na zledovatělý úsek, začne se několik kroků chytré mobility.

  1. Jak ostatní vozidla projíždějí úsekem se štěrkem či troskami, senzory automaticky předají tuto zprávu silničářům, kteří začnou odstraňovat tyto překážky.
  2. Silniční senzory předají informace o podchlazené vozovce do online služby, která obratem pošle vozidlu výstrahu o nebezpečných podmínkách.
  3. Meteorologická služba pošle informaci o vznikající mlze a pošle varování dopravnímu dispečinku a také všem vozidlům v prostoru.
  4. Dopravní značky aktualizují varování o namrzlé cestě a mlze všem vozidlům směřujícím do tohoto prostoru.
  5. Vedení údržby silnic vyšle vozidla se správným mixem a množstvím posypového materiálu.
  6. Na základě historických dopravních dat a stavu vozovky stejně jako historická telematická data z tisíců aut, která projela tímto úsekem za podobných podmínek, vypočítá auto rodinky rizikový faktor.
  7. Vozidlo automaticky zpomalí na bezpečnou rychlost a navrhne řidiči jet objížďkou, nebo počkat až přejde aktuální nebezpečí v kavárně na horké čokoládě – zhruba hodinku, nebo pokračovat jak bylo naplánováno. Na základě znalosti alternativních možností a vypočítaného rizika se rodina rychle rozhodne dát si pauzu a zajít si na horkou čokoládu.
  8. Protože bylo vozidlo naprogramováno informovat Babičku o jakémkoli zdržení, pošle ji automaticky sms zprávu založenou na novém plánu a automaticky spočte čas příjezdu.

 

Zdá se to jako scénář ze vzdálené budoucnosti?

 

Technologie pro chytrou mobilitu je již k dispozici. Koncová čidla automobilu pomáhají s parkováním nebo dodržováním bezpečné vzdálenosti od ostatních aut. Města a ostatní státní správa pracují na implementaci chytré mobility pro dojíždějící poskytováním multimodálních informací ve veřejné dopravě. Využívají geografické informační systémy, aby poskytli přesnou prostorovou analýzu. GIS je také klíčovou technologií pro zpracování velkých objemů prostorových dat (Big data) jako jsou GPS body nebo rychlost vozidla. Automobilový průmysl pracuje na rychlejších, chytřejších vestavěných systémech, které podporují kombinaci prostorové analýzy a chytré mobility ve prospěch řidičů po celém světě.

Iot(Internet of things) je svázání stovek a tisíců senzorů dohromady přes internet. Tato složená informace vytváří revoluci v možnostech bezpečnosti, pohodlí a efektivity. Vytváří také záplavu dat, které velmi rychle zahltí současné systémy.

 

Například se odhaduje, že automobilové senzory v roce 2020 vyprodukují až 350 MB dat za sekundu (MB/s). To je několik set krát více dat než dokáží zvládnout dnešní technologie. Výzvou je analyzovat tento masivní tok velkých dat a filtrovat data, která jsou pro uživatele důležitá. Jeden z nejdůležitějších faktorů je poloha. Nová generace nástrojů ke zpracování GIS dat v reálném čase se testuje, aby umožnily zpracovat stovky a tisíce datových sad za sekundu na základě prostorového umístění a vazeb.

 

Na příkladu rodinky, prostorová analýza IoT a big data znamená přidané bezpečí a pohodlí. Místo otázek dětí : „A už tam budem?“ si mohou sami zkontrolovat kolik času zbývá   k hraní oblíbené geografické hry, jako jméno vesnice  před námi nebo, kdo dokáže najít největší park s hřištěm v okruhu 16-ti kilometrů.

 

Já jsem pro, těším se na cestování s IoT. A co vy?

 

 

Původní článek Location Analysis in IoT and Big Data Telematics | Esri Insider

Outcomes